Den senaste statistiken från bostadsmarknaden i Värmdö visar en sensommar där segmenten fortsätter att gå i otakt: bostadsrätterna har haft en mild nedväxling i tremånadersperspektiv, men med en tydlig prisstuds i augusti, medan villamarknaden håller ett högre pristryck och en mer stabil prisutveckling. Samtidigt går affärerna snabbare än i riket och andelen bostäder som behöver prisjusteras är lägre än genomsnittet – vilket skapar ett läge där rätt prissättning blir mer avgörande än tajming.
Bostadsrätter i Värmdö: små minus på tre månader – men augusti bjuder på prisryck uppåt
– Kvadratmeterpris (3 mån): 47 369 kr/kvm
– Medelpris (3 mån): 3 404 000 kr
– Antal sålda (3 mån): 120
– Prisutveckling (3 mån): -1,2 procent
I ett större perspektiv är det tydligt att Värmdös bostadsrätter ännu inte hämtat hem sommarhettan från 2023. Toppnivån sommaren 2023 ligger fortfarande 13,4 procent över den senaste noterade nivån sommaren 2026, vilket sätter ramen för många köpares förväntningar – och gör att buden i högre grad landar där kalkylen går ihop.
Samtidigt pekar sensommaren på en förändring i tempo. I augusti låg utbudet på 143 bostadsrätter, upp från juli, samtidigt som medianförsäljningstiden föll till 24 dagar. Andelen prissänkta bostäder sjönk till 17,5 procent och budpremien steg till 2,6 procent. Sammantaget är det en kombination som ofta sammanfaller med att köpare blir mer beslutsamma – men fortsatt selektiva.
– I augusti märker vi att de bostadsrätter som är rätt prissatta från start får ett mer fokuserat intresse redan första visningshelgen. Räntebeskedet i slutet av augusti har inte gjort köparna mer riskvilliga – tvärtom räknas det noggrannare – men det gör att välskötta bostäder i bra lägen får bud, medan de som är optimistiskt satta får längre resa till avslut, säger Sophie Palmstierna, Franchisetagare Widerlöv Värmdö.
Villor i Värmdö: prisutvecklingen håller i sig – men avsluten är mer prispressade
– Kvadratmeterpris (3 mån): 64 484 kr/kvm
– Medelpris (3 mån): 7 938 000 kr
– Antal sålda (3 mån): 170
– Prisutveckling (3 mån): +4,6 procent
Villamarknaden fortsätter att visa bättre bärighet än bostadsrätterna i Värmdö. I tremånadersstatistiken är prisutvecklingen tydligt positiv, och pristrycket (mätt som relationen mellan köpeskilling och taxeringsvärde) har under sommaren 2026 legat nära tidigare toppnivåer. Det tyder på att betalningsviljan för villor i rätt skick och läge består, även när omvärldsoron tar plats i nyhetsflödet.
Augusti visar samtidigt en mer blandad avslutsbild. Utbudet låg på 214 villor, upp från juli, medianförsäljningstiden sjönk till 25 dagar och andelen prissänkta bostäder föll till 15,9 procent. Men budpremien var i snitt -0,5 procent, vilket signalerar att fler affärer stängs nära – eller strax under – utgångspris, trots fortsatt god aktivitet.
– På villasidan ser vi oftare att köpare och säljare möts i en mer förhandlande avslutsfas, särskilt när utbudet fylls på efter semestern. Det betyder inte att marknaden är svag – snarare att köparna prissätter renoveringsbehov, driftkostnader och räntenivåer hårdare. De villor som är realistiskt prissatta kan fortfarande skapa flera budgivare, men budpremierna är mindre än många säljare minns från tidigare toppår, säger Sophie Palmstierna.
Värmdö mot riket: snabbare affärer – men två olika budklimat mellan bostadsrätter och villor
I augusti sticker Värmdö ut med kortare försäljningstider än riket, både för bostadsrätter och villor. Prissänkningarna ligger också lägre än snittet. Budbilden är däremot tudelad: bostadsrätter har högre budpremie än riket, medan villor i snitt landar på en svagt negativ budpremie lokalt – ett tecken på att villaköparna är mer priskänsliga i just avslutsögonblicket.
| Nyckeltal (Värmdö) | augusti 2026 | juli 2026 | augusti 2025 |
|---|---|---|---|
| Utbud BR | 143 | 104 | 147 |
| Utbud villa | 214 | 156 | 243 |
| Genomsnittlig försäljningstid BR | 24 dagar | 73 dagar | 48 dagar |
| Genomsnittlig försäljningstid villa | 25 dagar | 78 dagar | 24 dagar |
| Andel prissänkta BR | 17,5 % | 22,1 % | 20,4 % |
| Andel prissänkta villa | 15,9 % | 24,4 % | 15,7 % |
| Medelbudpremie BR | 2,6 % | 1,0 % | -0,5 % |
| Medelbudpremie villa | -0,5 % | -1,7 % | -0,8 % |
| Antal budgivare (medel) BR | 1,7 | 2,4 | 1,4 |
| Antal budgivare (medel) villa | 1,4 | 1,0 | 1,6 |
| Nyckeltal (Riket) | augusti 2026 | juli 2026 | augusti 2025 |
|---|---|---|---|
| Utbud BR | 39 021 | 33 069 | 39 817 |
| Utbud villa | 24 718 | 21 407 | 28 089 |
| Genomsnittlig försäljningstid BR | 58 dagar | 83 dagar | 60 dagar |
| Genomsnittlig försäljningstid villa | 59 dagar | 71 dagar | 73 dagar |
| Andel prissänkta BR | 21,6 % | 25,0 % | 22,9 % |
| Andel prissänkta villa | 19,3 % | 21,9 % | 21,8 % |
| Medelbudpremie BR | 1,9 % | 0,2 % | 1,2 % |
| Medelbudpremie villa | 1,9 % | -0,3 % | -0,5 % |
| Antal budgivare (medel) BR | 2,3 | 2,0 | 2,1 |
| Antal budgivare (medel) villa | 2,4 | 2,3 | 2,3 |
Omvärldsanalys: inflationen ger andrum – men räntebesked och Mellanösternrisker håller kalkylerna strama
Den breda bakgrunden till augustimarknaden är blandad, men överlag mer stödjande än under 2024–2025. Inflationstakten (KPIF) föll till 0,7 procent i juli, vilket i sig brukar förbättra hushållens upplevelse av ekonomisk kontroll och framtidsplanering.
Samtidigt valde Riksbanken den 20 augusti att lämna styrräntan oförändrad på 1,75 procent och lyfte att inflationen och tillväxten varit högre än väntat, samt att utbudsstörningar kopplade till Mellanöstern fortsatt kan driva underliggande inflation. Det dämpar sannolikheten för snabba räntesänkningar och gör att både köpare och säljare i Värmdö tenderar att fatta beslut med större säkerhetsmarginal i boendekalkylen.
På efterfrågesidan finns ändå en psykologisk motvikt: hushållens stämningsläge stärktes i augusti och ligger nu på en normal nivå för första gången sedan november 2024. Det brukar vara en viktig förutsättning för att fler ska våga byta bostad, även om köpen görs mer metodiskt än under tidigare högkonjunkturår.
Till detta kommer kreditvillkoren. De bolånelättnader som infördes den 1 april 2026 – höjt bolånetak vid köp av ny bostad och borttaget skärpt amorteringskrav – har förbättrat möjligheten för vissa hushåll att genomföra ett köp, särskilt i segment där kontantinsatsen tidigare varit en tröskel. Effekten blir ofta tydligast i bostadsrätter och i villor där många behöver kombinera köp och försäljning tajt.
Widerlöv bedömer att september och oktober i Värmdö i hög grad kommer att avgöras av samma tre faktorer som redan syns i augusti: realistisk prissättning, bostadens skick (särskilt drift och energieffektivitet) samt hur räntemarknaden reagerar på nya inflationssignaler från Europa, där inflationen väntas ha stigit till 3,3 procent i augusti, drivet av energi.