Saltsjöqvarn, Nacka

Saltsjöqvarns Kaj 3

Såld

Saltsjöqvarn, Nacka

Saltsjöqvarns Kaj 3

Slutpris: 10 750 000 kr

Som att bo på vattnet, balkong i söder och magisk utsikt, bra förening med garanterad garageplats

- Magnifik utsikt över vattnet, Djurgården och in mot Stockholms innerstad
- 13 min med SL-båt till Nybroplan
- Balkong i söderläge
- Fönster i 3 väderstreck med vackra solnedgångar
- Stora sällskapsytor
- Stora fönsterpartier ut mot vattnet
- Garanterad garageplats, endast 1000kr i månaden
- Flexibel planlösning – möjlighet till 3–5 rum och kök

Mitt på kajen, i vad som kan vara ett av Stockholms absolut bästa lägen erbjuds nu ett boende utöver det vanliga. Här bor du bokstavligen på vattnet med en spektakulär utsikt över Saltsjön och Djurgården. Den öppna planlösningen och de generösa sällskapsytorna badar i ljus och skapar en fantastisk känsla av rymd och livskvalitet.

Lägenheten har en solig balkong i söderläge mot en trivsam innergård samt ett imponerande inglasat uterum mot vattnet. Under sommarhalvåret öppnas glaspartierna upp och rummet blir en fantastisk balkongen. Vintertid förvandlas det till ett exklusivt glasrum där du kan njuta av utsikten och se båtarna passerar precis nedanför.

Året om bjuder bostaden på ett levande panorama. Stora kryssningsfartyg, segelbåtar och luftballonger på himlen, ljudet av Allsång på Skansen och hänförande soluppgångar och solnedgångar.

Idag disponeras lägenheten som 4,5 rum och kök men planlösningen är mycket flexibel och kan enkelt anpassas efter behov. Många väljer exempelvis att ta ner en vägg och skapa en rymlig trea med extra stora sällskapsytor.

Bostaden erbjuder tre väl tilltagna sovrum, varav ett med utgång till balkong, två fullt utrustade badrum samt ett tv-rum eller kontor. Förvaringen är utmärkt med både en rymlig klädkammare och ett externt förråd.

- Som boende i föreningen får du dessutom tillgång till rabatterade priser på Hotel intill med lyxigt spa – ett unikt mervärde!

- Här bor du i en idyllisk miljö, med Saltsjöqvarns strandpromenad precis utanför dörren och gångavstånd till Södermalm, Hammarby Sjöstad och Slussen.

En bostad som sällan är till salu och måste upplevas på plats.

Paul Karlström
Ansvarig mäklare

Paul Karlström

Fastighetsmäklare Fri värdering Läs mer om Paul

Planritning

previous slide
next slide
Planlösning från Saltsjöqvarns Kaj 3, Såld i Saltsjöqvarn, Nacka
bg

Ska vi ses hemma hos dig?

Du kanske går i försäljningstankar, eller så funderar du på vad din bostad är värd. Oavsett om du har planer på att sälja din bostad eller bara är nyfiken på värdet kan du ta hjälp av våra mäklare. Vi värderar ditt hus, din lägenhet, sommarstuga eller fastighet. Antingen hemma hos dig eller digitalt. Klicka på länken och fyll i formuläret så kontaktar vi dig för ett förutsättningslöst möte.

Värdering av din bostad