Rensättra, Nacka

Rensättra allé 2

Såld

Rensättra, Nacka

Rensättra allé 2

Slutpris: 10 550 000 kr

Senaste bud
bidding icon with dollar sign Budgivare 2 10 550 000 kr Visa alla

Rymlig och välskött villa i röd-vit bullerbyidyll

Välkomna till Rensättra Allé 2! I denna kulturhistoriska miljö återfinns denna rymliga1,5-planshus i klassisk stil. Rensättra allé är en vacker lönnträdskantad gata som leder ner till Rensättra naturreservat som till största delen utgörs av öppna hagar och ängar. Miljön är ljuvlig och lantlig och det finns t o m ett litet stall i slutet av allén, som för att förstärka idyllen ytterligare. Här bor familjen tryggt med kort bilfri gångväg till Myrsjöskolan och på badrocksavstånd till områdets egna lilla badbrygga i Sågsjön. I området finns flera förskolor på kort avstånd (en ligger 200 m från ytterdörren) och pendlingen till city är snabb och enkel; både med buss och med båt från Hasseluddens brygga som är närbelägen. Det är helt enkelt det allra bästa av två världar!

Trädgården på baksidan av villan är en riktig privat oas, fri från insyn: Här leker barnen tryggt på en stor och plan gräsmatta. Då villan ligger högt i förhållande till omgivningen och har en allmänning bakom upplever man det som avskilt och skönt. En tät avenbokhäck gränsar av mot gatan och ett högt staket mot skogen bakom. En stor altan i perfekt sydvästläge har sol hela dagen och ett lyxigt spabad bjuder in till njutning året om. Här infinner sig en harmonisk och lugn atmosfär. Isolerat separat garage och två externa förråd ger rikligt med förvaring.

Detta hem är väl omhändertaget och väldigt billigt i drift tack vare en omfattande solcellsanläggning på taket. Denna genererar årligen 12 400 kWh. Det gör att den ytterligare el man behöver köpa in utöver den egna produktionen årligen endast utgör ca 4 500 kWh. Bra för både samvetet och plånboken!

Huset har en vacker entré med en stensatt parkeringsplats och garage, vilket ger gott om parkeringsmöjligheter. Innanför farstukvisten får man genast en känsla för hemmets ljus och rymd. Det ljusa och luftiga vardagsrummet har stora fönsterpartier och utgång till altanen utanför. Köket är stilrent med vita skåpluckor och en generös matplats i burspråk. Husets entréplan erbjuder även två sovrum, perfekt som gästrum, kontor eller barnrum. På detta plan finns även en tvättstuga/grovingång med smidig access från garaget och ett fräscht badrum.

En vit trappa leder upp till övervåningen där ett rymligt allrum fungerar som en central samlingspunkt med utgång till balkongen. Runt detta är tre sovrum belägna, varav ett är stort med två fönster enkelt kan delas av till två sovrum om så önskas. På detta plan finns även ett stilrent badrum med badkar, helkaklade väggar och ett takfönster som ger ett vackert ljusinsläpp. Genomgående för hemmet är att alla utrymmen är välhållna och fräscha med målade väggar och snygga parkettgolv. Här kan man flytta in och njuta från första stund!

Läget är perfekt för familjer som uppskattar närhet till både natur och service. Nu har familjens tre söner blivit stora och det är dags för en ny barnfamilj att ta över rodret. Varmt välkomna på visning av detta fantastiska hem!

Anna Hellgren
Ansvarig mäklare

Anna Hellgren

Fastighetsmäklare Fri värdering Läs mer om Anna

Planritning

previous slide
next slide
Planlösning från Rensättra allé 2, Såld i Rensättra, Nacka
Planlösning från Rensättra allé 2, Såld i Rensättra, Nacka
bg

Ska vi ses hemma hos dig?

Nya tider skapar nya möjligheter. Du kanske går i försäljningstankar, eller så funderar du på vad din bostad är värd. Oavsett om du har planer på att sälja din bostad eller bara är nyfiken på värdet kan du ta hjälp av våra mäklare. Vi värderar ditt hus, din lägenhet, sommarstuga eller fastighet. Antingen hemma hos dig eller digitalt. Klicka på länken och fyll i formuläret så kontaktar vi dig för ett förutsättningslöst möte.

Värdering av din bostad