Till salu

Saltängen, Nacka

Beckasinvägen 30, 2tr

Saltängen, Nacka

Beckasinvägen 30, 2tr

Nästa visning
calendar icon måndag 6 oktober 18:30 - 19:00
calendar icon Nästa visning
måndag 6 oktober 18:30 - 19:00
price tag icon Pris
2 650 000 kr Eller högstbjudande
Bostadstyp
Lägenhet
rooms and are icon Antal rum
2 rum och kök
area icon Boarea
60,5 m2
calendar icon Byggnadsår
1958-1959
floors icon Våning
2 av 4 (ingen hiss)
price tag icon Månadsavgift
5 149 kr/mån
Beckasinvägen 30, 2tr

Havsnära gaveltvåa med solig balkong och grönskande omgivningar!

Stilfull tvåa med ljus och rymd i hjärtat av Saltängen

Välkommen till en välplanerad tvåa om 61 kvm i populära Saltängen – en bostad som kombinerar klassisk charm med modern funktionalitet. Här bor du med närhet till stadskärnan, kommunikationer och grönområden, i en trivsam förening med god ekonomi.

Drömmer du om att vakna upp till fågelkvitter och sätta dig på den generösa balkongen för att avnjuta både grönska samt Skurusundets glittrande vatten tillsammans med en rykande kopp kaffe? -Då har du kommit rätt!

Kvadratsmart bostad belägen i populära Saltängen! Här välkomnas ni in till denna fantastiskt ljusa och välplanerade bostad i ett högt och fritt läge. Bostaden disponeras av ett praktiskt kök med bra arbetsytor och många skåp. Från hallen nås ett luftigt vardagsrum med stort fönsterparti med fantastiskt ljusinsläpp. Vardagsrummet leder ut till generös balkong i ett mysigt och ostört läge. Rofyllt sovrum med gott om plats för dubbelsäng, sängbord och utmärkt förvaring i de inbyggda garderoberna. Bostaden ligger i ett perfekt läge med närhet till havet, badsjöar och fina promenadstråk samt täta kommunikationer in till City.

Säljarens egna ord:
"För mig personligen har det mest värdefulla med Saltängen varit lugnet och tystnaden, att få en respit från storstadspulsen. Att ha Skuruparken direkt i blickfånget bidrar mycket till det. Jag som lätt känner mig lite instängd har framför allt uppskattat att lägenheten är placerad på husets gavel med fönster åt tre håll. Lägenheten hålls dessutom sval och skön under sommaren. Morgonsolen når över Skuruparken en stor del av året och västersolen brukar snällt strila in genom de gamla ekarnas lövverk. I Saltängen är det verkligen lätt att trivas."

Morgonpromenader längs vattnet, ett dopp i Långsjön, skogspromenader i Erstavik och vardagsservice i Ektorp – allt inom räckhåll. Mysig liten strand finns vid Måsungen. Läget kombinerar det bästa av två världar: den rogivande naturen och närheten till stan via goda bussförbindelser. Det här är ett hem att trivas i – ljust, luftigt och naturnära, men samtidigt praktiskt och välplanerat för ett smidigt vardagsliv. Ett hem för dig som vill bo med känsla, komfort och närhet till allt som gör livet enkelt och härligt. Föreningen, Brf Skuruäng, är välskött och har låg belåning, vilket skapar trygghet för framtiden. Föreningen har övernattningsrum, hobbyrum och pingisrum.

Välkommen till Beckasinvägen 30!

Visningar

Föranmäl dig gärna via hemsidan. Välkommen på visning! måndag 6 oktober, 18:30 - 19:00
Anmäl mig
Maria Fjellner
Ansvarig mäklare

Maria Fjellner

Fastighetsmäklare Fri värdering Läs mer om Maria

Bostaden

Föreningen

Ekonomi

Område

Dokument och länkar

Planlösning från Beckasinvägen 30, 2tr, Till salu i Saltängen, Nacka

Räkna ut boendekostnad

bg

Ska vi ses hemma hos dig?

Nya tider skapar nya möjligheter. Du kanske går i försäljningstankar, eller så funderar du på vad din bostad är värd. Oavsett om du har planer på att sälja din bostad eller bara är nyfiken på värdet kan du ta hjälp av våra mäklare. Vi värderar ditt hus, din lägenhet, sommarstuga eller fastighet. Antingen hemma hos dig eller digitalt. Klicka på länken och fyll i formuläret så kontaktar vi dig för ett förutsättningslöst möte.

Värdering av din bostad