Nyheter

Bostadsmarknaden i Sverige augusti 2026. 14 procent från botten till topp.

Den senaste statistiken från bostadsmarknaden i Hela Riket visar en marknad som drar åt två håll i augusti 2026: bostadsrätter tappar på kort sikt, medan villamarknaden fortsätter att stärkas. Samtidigt är prisläget på bostadsrätter fortsatt högt i ett fyraårsperspektiv – efter en uppgång på 14 procent från bottennivån i slutet av 2022 till toppen våren 2026.

På månadsnivå sticker augusti ut med snabbare affärer och färre prisjusteringar än i juli. Median-sälj­tiden har fallit tydligt i båda segmenten, och budpremierna har rört sig upp från sommarens mer avvaktande läge.

Bostadsrätter i Hela Riket: kortare säljtider och fler bud – men prisutvecklingen på tre månader pekar ned

– Kvadratmeterpris (3 mån): 46 844 kr/kvm
– Prisutveckling (3 mån): –1,5 procent
– Medelpris (3 mån): 3 032 000 kr
– Antal sålda (3 mån): 28 501
– Prisutveckling (12 mån): +8 procent

Bostadsrättsmarknaden i Hela Riket visar en tydlig säsongsväxling. I augusti ligger kvadratmeterpriset på 51 200 kr/kvm och medelslutpriset på 3 124 200 kr. Utbudet har samtidigt ökat till 39 021 bostäder, vilket är 18 procent högre än i juli, men 2 procent lägre än augusti 2025.

Det som sticker ut mest i augusti är tempot. Median­sälj­tiden är 58 dagar, ned från 83 dagar i juli och 60 dagar i augusti i fjol. Andelen bostäder med prissänkning är 21,6 procent, vilket är lägre än både juli (25,0 procent) och augusti 2025 (22,9 procent). Budpremien ligger på 1,9 procent, vilket är en tydlig förflyttning upp från juli (0,2 procent). Antal budgivare i snitt är 2,3, upp från 2,0 i juli.

– När säljtiderna kortas så här snabbt märker vi att köpare går från ”bevaka” till ”agera” – men de gör det med miniräknaren framme. Efter Riksbankens besked den 20 augusti om oförändrad styrränta och samtidigt varningar för nya utbudsstörningar kopplade till Mellanöstern blir prissättningen helt avgörande: rätt pris ger budgivning, fel pris ger prisjustering, säger Tomas Widerlöv.

Villor i Hela Riket: stigande priser på tre månader och rekordhöga värderingsnivåer in i sensommaren

– Kvadratmeterpris (3 mån): 32 590 kr/kvm
– Medelpris (3 mån): 4 128 000 kr
– Antal sålda (3 mån): 18 035
– Prisutveckling (3 mån): +3,5 procent
– Prisutveckling (12 mån): +20 procent

På villamarknaden är riktningen tydligare: de senaste tre månaderna pekar priserna upp, och i ett längre perspektiv har marknaden återtagit styrka efter 2023 års svacka. I juli 2026 noterades dessutom den högsta K/T-nivån i den senaste fyraårsserien (1,42), vilket signalerar att betalningsviljan i villasegmentet ligger på en ny toppnivå.

I augusti ligger kvadratmeterpriset på 32 800 kr/kvm och medelslutpriset på 4 119 300 kr. Utbudet är 24 718 bostäder, upp 15 procent från juli, men ned 12 procent jämfört med augusti 2025. Median­sälj­tiden är 59 dagar (71 i juli, 73 i augusti 2025). Andelen prissänkta bostäder är 19,3 procent (21,9 i juli och 21,8 i augusti 2025).

Budpremien är 1,9 procent i augusti, vilket är ett tydligt skifte från juli (–0,3 procent) och även högre än augusti 2025 (–0,5 procent). Antal budgivare ligger på 2,4 i snitt, jämfört med 2,2 i juli.

– Vi ser fortfarande att många villaköpare är selektiva, men när utbudet är lägre än i fjol och säljtiderna samtidigt faller blir det snabbt trångt om de mest attraktiva bostäderna. I det läget får du budpremie om du är realistisk från start – och du slipper ligga ute länge och behöva prisjustera senare, säger Tomas Widerlöv.

Augusti växlar upp: snabbare affärer och högre budpremier

Augusti visar en mer beslutsam marknad än juli. För bostadsrätter syns det i att median­sälj­tiden faller med 25 dagar och att budpremien lyfter med 1,7 procentenheter. För villor är mönstret liknande: 12 dagar kortare median­sälj­tider och ett lyft i budpremie på 2,2 procentenheter.

Samtidigt ska sensommarsiffror alltid läsas med viss försiktighet. Juli och augusti påverkas ofta av vilka typer av bostäder som faktiskt byter ägare, och därför kan månadssvängningar bli större än under vår- och höstmånaderna.

Nyckeltal (Hela Riket) augusti 2026 juli 2026 augusti 2025
Utbud BR 39 021 33 069 39 817
Utbud villa 24 718 21 495 28 089
Genomsnittlig försäljningstid BR 58 83 60
Genomsnittlig försäljningstid villa 59 71 73
Andel prissänkta BR 21,6 % 25,0 % 22,9 %
Andel prissänkta villa 19,3 % 21,9 % 21,8 %
Medelbudpremium BR 1,9 % 0,2 % 1,2 %
Medelbudpremium villa 1,9 % –0,3 % –0,5 %
Antal budgivare (medel) BR 2,3 2,0 2,1
Antal budgivare (medel) villa 2,4 2,2 2,1
Nyckeltal (Riket) augusti 2026 juli 2026 augusti 2025
Utbud BR 39 021 33 069 39 817
Utbud villa 24 718 21 495 28 089
Genomsnittlig försäljningstid BR 58 83 60
Genomsnittlig försäljningstid villa 59 71 73
Andel prissänkta BR 21,6 % 25,0 % 22,9 %
Andel prissänkta villa 19,3 % 21,9 % 21,8 %
Medelbudpremium BR 1,9 % 0,2 % 1,2 %
Medelbudpremium villa 1,9 % –0,3 % –0,5 %
Antal budgivare (medel) BR 2,3 2,0 2,1
Antal budgivare (medel) villa 2,4 2,2 2,1

Omvärldsanalys: räntor, inflation och geopolitik som sätter ramen för hösten

Räntebilden ligger kvar som den viktigaste förklaringen till att marknaden rör sig olika i olika segment. Den 20 augusti 2026 lämnades styrräntan oförändrad på 1,75 procent. Samtidigt lyfte centralbanken fram att både tillväxt och inflation varit högre än prognosen under sommaren, och att utbudsstörningar kopplade till Mellanöstern kan pressa upp den underliggande inflationen – vilket gör att risken för en åtstramning längre fram under året finns kvar.

Inflationen ger en mer dubbel signal. KPIF föll till 0,7 procent i juli (från 1,3 procent i juni), men KPIF-XE steg till 0,6 procent (från 0,4 procent). Det betyder att den breda inflationen dämpades, samtidigt som prispressen exklusive energi tickade upp.

På sentimentsidan kom en tydlig ljuspunkt i slutet av augusti: hushållens konfidensindikator bedöms nu vara på normal nivå för första gången sedan november 2024.

Samtidigt fortsätter omvärlden att kunna slå snabbt mot både räntor och hushållens riskvilja. ECB konstaterade den 23 juli att energiutsikterna är fortsatt mycket volatila och ligger över nivåerna före konflikten i Mellanöstern. Och den 31 augusti föll amerikanska börser samtidigt som oljepriset steg efter att USA genomfört attacker mot iranska mål nära Hormuzsundet – en påminnelse om hur snabbt energipriser och finansiell oro kan påverka även svenska bostadsplaner.

Widerlövs bedömning är att sensommaren har gett marknaden en stabilare grund att stå på inför hösten: snabbare affärer, högre budpremier och lägre andel prissänkningar. Men utvecklingen blir fortsatt känslig för ränteförväntningar, energipriser och hur länge den geopolitiska oron håller i sig.

bg

Ska vi ses hemma hos dig?

Nya tider skapar nya möjligheter. Du kanske går i försäljningstankar, eller så funderar du på vad din bostad är värd. Oavsett om du har planer på att sälja din bostad eller bara är nyfiken på värdet kan du ta hjälp av våra mäklare. Vi värderar ditt hus, sommarstuga, lägenhet eller fastighet. Klicka på länken och fyll i formuläret så kontaktar vi dig för ett förutsättningslöst möte.

Klicka för att boka en värdering